صنعت چاپ،چاپخانه،قیمت برگه،قیمت کارتن،چاپ،چاپ ارزان،چاپ برگه رنگی،چاپ با کیفیت،دانلود،نرم افزار چاپ،چاپ کاور،لیست چاپخانه های ایران

الگوی پیشرفت همچون جوان برومندی است که باید به پختگی برسد

2018 05 09 11 37 28 572330 aysam.ir  - الگوی پیشرفت همچون جوان برومندی است که باید به پختگی برسد

رئیس شورای عالی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان این که فاصله سلایق مصرفی تا کیفیت تولید ما را منابع ارزان نفتی پر کرده است، تاکید کرد: در حال حاضر یک حرکت طولانی مدت جمعی با موفقیت به ایستگاهی مهم رسیده است و الگوی پیشرفت اکنون همچون جوان برومندی است که باید به پختگی برسد.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، دکتر صادق واعظ زاده در هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که امروز (۱۹ اردیبهشت) در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد، با اعلام تهیه الگوی پایه پیشرفت گفت: یک حرکت طولانی مدت جمعی با موفقیت به ایستگاهی مهم رسیده است.

وی افزود: این حرکت شاید نمونه‌ای از پیشرفت باشد.

وی ادامه داد: هدف‌های بلندی در آغاز کار مورد نظر بود. قرار شد یک الگوی بومی بر اساس مبانی اسلامی با روش علمی با استفاده از دستاوردهای نظری و تجارب جهانی متناسب با مقتضیات اقلیمی و فرهنگی جامعه در یک فضای نقد و نظر و هم اندیشی تهیه شود تا مبنای عمل قرار بگیرد.

دکتر واعظ زاده تاکید کرد: امروز بعد از ۷ سال تلاش همکاران، متفکران و دانشمندان، محققان و صاحبنظران راهبردی کشور و بعد از مباحث مفصل از عمیق‌ترین مباحث نظری تا عملیاتی ‌ترین راهکارهای مورد نیاز برای پیشرفت کشور، موفق شدند که مباحث گسترده را به صورت موجز و درعین حال صریح، آرمانی و عملیاتی تنظیم کنند؛ در قالب یک متن هدفمند با بخش‌های مشخص تقریر کنند و به عنوان الگوی پایه پیشرفت تقدیم رهبر معظم انقلاب کنند.

وی افزود: این کاری است که تا به امروز انجام شده است. الگوی پایه تا این مرحله مانند جوان برومندی است که همه اعضا و جوارح لازم برای تلاش و فعالیت را دارد؛ فکر روشن، عزم و همت بلند و توانایی. اما این الگو هنوز آن چیزی نیست که دستورالعمل پیشرفت کشور قرار بگیرد. این جوان باید به پختگی و بلوغ فکری و روحی برسد؛ بنابراین قدری تأمل لازم است. چند سال دیگر باید این فعالیت جمعی ادامه پیدا کند؛ هم نقد و هم تکمیل شود تا الگوی پایه به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تبدیل شود. این بدان معنی نیست که الگوی نهایی یک متن مفصل، پیچیده و پراحکام خواهد بود، همانطور که متأسفانه خیلی از اسناد برنامه‌ای ما به این شکل است و خود این تفصیل بیش از حد و پرداختن به همه مسائل باعث می‌شود که قابلیت عمل چنین اسنادی کم شده و بعضا در اقل ممکن به اجرا دربیاید.

دکتر واعظ زاده تصریح کرد: الگوی پیشرفت به لحاظ حجم و تعداد گزاره‌ها همچنان الگوی فشرده اما گزیده‌ای خواهد بود و اضافه بر آنچه تا کنون طراحی شده، پیشران‌های پیشرفت و برهه‌بندی تدابیر پیشرفت را مشخص خواهد کرد؛ بنابراین آن چیزی که امروز به عنوان الگوی پایه تدوین شده و انشاءالله به زودی در اختیار همگان قرار خواهد گرفت، در حجمی نه خیلی بیش از این، اما جامع‌تر، کامل‌تر و با کیفیت بالاتر تهیه خواهد شد و مبنای عمل قرار خواهد گرفت. اما تهیه الگوی پایه و حتی الگوی پیشرفت، قدم کوچکی از پیشرفت کشور است و راه درازی برای عملیاتی شدن این الگو نیاز است.

رئیس شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه گفت: حرکت‌های اجتماعی پیوسته است و با فراز و فرودهای کوچک و بزرگ همراه است؛ تحولات عظیم مثل پیشرفت در قالب فراز و فرودهای بزرگ معنا می‌شود. پیشرفت طراحی تصمیمات و اقدامات برای تأثیرگذاری بر تحولات عظیم اجتماعی است. ضمن اینکه می‌دانیم هدایت و مدیریت دقیق و کامل این تحولات مانند یک ماشین امکانپذیر نیست؛ اما تأثیرگذاری بر این تحولات قطعا امکانپذیر است و از نیروی فکور انسانی بخصوص نخبگان با حمایت یک ملت ساخته است.

به گفته دکتر واعظ زاده این حرکت‌های پیوسته طبیعتا از حرکت‌های کوچک و تحولات بزرگ تشکیل می‌شوند که همه درعمل یک جریان واحد را می‌سازند، اما شاید بتوان تفاوتی بین تغییرات جاری و کوتاه مدت در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و غیره با تحولات بزرگ قائل شد. تحولات بزرگ ریشه‌های عمیق و آثار طولانی مدت دارد و در زمان طولانی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: یکی از مشکلات پیش رو این است که در گیرودار مسائل جاری کشور، مسائل بزرگ که با تحولات بزرگ حل می‌شوند، فراموش می‌شود. البته رسیدگی به مسائل جاری لازم است، چه بسا غفلت از مسائل روز منجر به بحران‌های پردامنه بشود. این را در کشور خودمان و کشورهای دیگر شاهد بوده‌ایم و هستیم. بنابراین مدیران کشور مسئولیت پرداختن به مسائل جاری را برعهده دارند، اما نباید از برنامه‌های اساسی و طرح‌های بلندمدت برای تأثیرگذاری بر تحولات بزرگ و حل مسائل اساسی با تمام اقتضاهایی که دارند، غفلت شود.

رئیس شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ادامه داد: به همین منظور مسائل کشور شناسایی شد و با تشخیص روابط علت و معلولی آن‌ها مسائل اساسی ایران استخراج شد. تعدادی از تدابیر مندرج در الگو راه حل این مسائل است.

وی در ادامه گفت: یک چالش دیگر این است که راه حل‌های کوتاه مدت و فوری جایگزین راه حل‌های بلند مدت برای مسائل اساسی شود. گاهی به نظر می‌رسد تصمیماتی که هر روز و هر ماه و هر سال باید اتخاذ شده و امور جاری بر طبق آن‌ها حل و فصل شود، برای حل مسائل اساسی و ایجاد تغییرات بزرگ کفایت می‌کند. در حالی که چنین نیست و تاثیرگذاری بر تغییرات اساسی اجتماعی نیاز به تصمیمات بزرگ و اساسی و حتی جراحی دارد. از این موضوع نباید غفلت کرد. این عملیات بزرگ نیاز به منابع زیاد و بسیج نیروها در جهت معین دارد. به همین دلیل قابلیت‌های ماندگار ملی که باید فعال شود تا مسائل اساسی را حل کند، تحقیق و تدوین شد و در تهیه الگو مورد استفاده قرار گرفت. مسئله مهم دیگر، هماهنگی و هم افزایی بین راه‌حل‌ها و تصمیم‌گیری‌های جاری با تصمیمات اساسی و بزرگ است.

دکتر واعظ زاده در ادامه گفت: این‌ها از دو نوع هستند؛ اما تصمیمات و اقدامات جاری و کوتاه مدت باید در قالب عملیات بزرگ دیده شود. در حقیقت یک هماهنگی و هم افزایی بین اداره امور روزمره کشور و فعالیت‌های مهمی که برای پیشرفت مورد نیاز است لازم است. یک هنر بزرگ مدیران عالی این است که هم افزایی و هماهنگی بین رسیدگی به مسائل فوری و تصمیمات کوتاه مدت و صرف منابع برای حل مسایل کوتاه مدت با هدف های پیشرفت و راه حل های بزرگ بوجود آورند. این ها بعضی از چالش‌های بزرگی است که کماکان در برابر پیشرفت کشور قرار دارد و صرفا با تدوین سند الگو حل نمی شوند. پیشرفت در هنجارها و ساختارهای اجتماعی و نه ساختارهای اداری صورت می گیرد. بنابراین تحولی دشوار و طولانی مدتی است. گزاره‌هایی از سند الگو به تغییر در سبک زندگی و منطبق شدن واقعیات با هدف‌ها اشاره می‌کند. اگر این گزاره‌ها عملی نشود پیشرفتی صورت نمی‌گیرد. تا وقتی ما در انتخاب کالا و خدماتی که مصرف می‌کنیم سخت‌گیر هستیم و درتولید کالا و خدمات سهل انگاری و اهمال می‌کنیم پیشرفت اتفاق نمی‌افتد. تا وقتی یک کالا و خدمات را برای مصرف، با دقت نظر ژاپنی و محکم کاری آلمانی و زیبا شناسی ایتالیایی انتخاب می‌کنیم اما در مرحله تولید با بی دقتی و بی حوصلگی و شتابزدگی دست به گریبان هستیم، به پیشرفت نخواهیم رسید.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی افزود: غالب ویژگی‌های مثبتی که امروز در سلیقه مصرفی ما هست، در فرهنگ تولیدی بومی ما وجود داشته است. آثار چند صد ساله و چند هزارساله ما همچون برج قابوس که هزار سال است، پابرجا است و حتی حمله مغول را از سر گذرانده است گواه محکم کاری ایرانی است. برخی معماران گذشته پس از پی‌ریزی بناهای مهم برای مدتی ناپدید می‌شدند تا تعجیل صاحب بنا که از قدرتمندان بود، موجب نشود بنا بر روی پی بنا که هنوز جا نیفتاده بود، ساخته شود و عمربنا کوتاه شود. دقت نظر در صنعت ظریفه ما غوغا می‌کند، اما در محصولات جدید؛ آن صبر و حوصله که در قالیبافی و آینه کاری و منبت کاری ما وجود دارد، وارد نشده است. از همین رو طراحان الگو ذکر کرده‌اند که مهارت‌های حرفه‌ای بومی به فناوری‌های صنعتی تبدیل شود. نباید به مهارت‌های بومی فقط به عنوان صنایع دستی نگاه کنیم. بلکه فلسفه نهان در این مهارت‌ها که امروز هم معتبر است و دقت و محکم کار ی آن‌ها می‌تواند سرمشق ما شود. زیبایی شناسی ایرانی نیز در جهان جای ویژه‌ای دارد. خیلی از آثار هنری تاریخی ما در انتخاب طرح و رنگ ممتاز بوده‌اند. متاسفانه امروز با سرازیر شدن منابع ارزان نفتی در کشور ما این فاصله زیاد در سلائق ما برای انتخاب یک کالا برای مصرف و تلاش برای تولید آن ایجاد شده است. این تفاوت را منابع سهل الوصول پر کرده است. از این رو غالباً کالای خارجی را می پسندیم. تحول در سبک مصرف و تولید از ضرورت های پیشرفت است و کاری دشوار و طولانی مدتی است و به همت بلند نیاز دارد. عمل صادقانه نخبگان و گروه‌های مرجع بیش از توصیه و تذکر در وقوع این تحول تأثیر دارد.

دکتر واعظ زاده در پایان تاکید کرد: امیدواریم حرکت خوش فرجام تهیه الگوی پیشرفت با همکاری همه صابنظران و سلایق موجود در چارچوب انقلاب اسلامی به نتیجه نهایی برسد و بتوانیم حرکت پیشرفت کشور را بر اساس الگویی بلند مدت و پویا و انعطاف پذیر آغاز کنیم.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۰)

لینک به منبع : الگوی پیشرفت همچون جوان برومندی است که باید به پختگی برسد

مطالب مرتبط بیشتر:

  1. ایجاد گذرگاه موقت دارو در رگ‌ها با نانوذرات مغناطیسی
  2. راه‌اندازی مرکز آموزش نیروی کار خارجی در جهاد دانشگاهی
  3. بازجویی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران در مراحل پایانی/احتمال آزادی آنها تا اوایل هفته آینده
  4. فراخوان پذیرش شرکت‌های فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.