صنعت چاپ،چاپخانه،قیمت برگه،قیمت کارتن،چاپ،چاپ ارزان،چاپ برگه رنگی،چاپ با کیفیت،دانلود،نرم افزار چاپ،چاپ کاور،لیست چاپخانه های ایران

تبدیل منابع ملی به اراضی کشاورزی، جنایتی علیه کشور/ضرورت تشکیل وزارت منابع طبیعی و محیط زیست

2018 03 12 14 20 19 219329 aysam.ir  - تبدیل منابع ملی به اراضی کشاورزی، جنایتی علیه کشور/ضرورت تشکیل وزارت منابع طبیعی و محیط زیست

رئیس هیأت مدیره اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران گفت: بر اساس برنامه ششم، ۵۰۰ هزار هکتار از منابع ملی باید در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد که در این طرح به تنوع زیستی کشور هیچ توجهی نشده است که این اقدام جنایتی علیه کشور محسوب می‌شود.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در نشستی با عنوان «تشکیل وزارتخانه منابع طبیعی و محیط زیست؛ آری یا خیر» که در دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در چند سال گذشته طرح خروج دام از جنگل مطرح و اعتبارات بسیاری برای این طرح در نظر گرفته شد، اما مگر می‌شد حق حیات را از انسان‌ها گرفت؟ درواقع این طرح، مردم را از اکوسیستم جنگل محروم می‌کرد.

وی افزود: باید توجه داشت که حیات طبیعت به همگان تعلق دارد. متأسفانه این طرح اثرات بسیار منفی برای جنگل داشت. از سوی دیگر در حوزه آب، زمانی آب کشور دچار مشکل شد که نام صنعت آب را بر آن نهادند. امروز بسیاری از سیلاب‌های کشور در حال از بین رفتن هستند و این یکی از بخش‌هایی است که آب با کیفیت بدون توجه برای حفظ و نگهداری از دست می‌رود.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران اضافه کرد: پس از سیلاب سد دز، ورودی سد ۹ هزار متر مکعب آب را در هر ثانیه وارد سد می‌کرد. محاسبه کردیم که در زمان بارندگی مداوم ۵ روزه حدود ۵ میلیارد متر مکعب آب وارد حوضه آبخیز سد دز شد، اما متأسفانه به دلیل سوء مدیریت برای جلوگیری از سرریز شدن آب سد، این آب با کیفیت را به داخل خلیج فارس هدایت کردند. حال آنکه می‌توانست اندازه ۲۰ سد امیرکبیر آب در اختیار کشور قرار بگیرد.

سلاجقه با بیان اینکه «باید منابع آب خود را بشناسیم و ظرفیت‌ها و کمبودهایش را شناسایی کنیم»، ادامه داد: گفتنی است که زمین‌های کشور به دلیل برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی دچار نشست شده است و اگر این بهره‌برداری بی‌رویه ادامه یابد، حتمی است که شهرها در گسل‌ها فرو روند. یکی از مشکلات در حوزه آب، عدم توجه به آبخیزداری کشور است که به دلیل ضعف در مدیریت صورت می‌گیرد.

از بین رفتن ۱۸ میلیون هکتار از منابع ملی توسط وزارت کشاورزی

وی خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته، وزارت کشاورزی اعلام کرده است که ۱۸ میلیون هکتار از منابع ملی را زیر کشت برده‌ است. درواقع ۱۸ میلیون هکتار از زمین‌های باکیفیت کشور که دارای آب و خاک باکیفیت بود را از دست دادیم. درواقع اگر ما این میزان زمین زیر کشت داشته باشیم، پس باید جمعیت چند برابری کشور را تأمین کند.

۱۲۰ میلیون هکتار زمین، نیاز غذایی کشور

رئیس هیأت مدیره اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران ادامه داد: ۱۲۰ میلیون هکتار نیاز مواد غذایی کشور ماست، اما متأسفانه از میان ۱۸ میلیون هکتار که زیر کشت رفته است، این زمین‌ها یا تغییر کاربری داشتند، یا وارد مسائل توسعه‌ای چون ایجاد کارخانه شدند. متأسفانه به دلیل اینکه مسئولان این حوزه، متخصص منابع طبیعی و محیط زیست نیستند، یک اشتباه را چندین بار تکرار می‌کنند.

سلاجقه اضافه کرد: کشور هلند هم اکنون مواد غذایی تمام اروپا را تأمین می‌کند، درحالی که مساحت اندکی دارد. برای این کار از کشاورزی ارتفاعی استفاده کرده است. ما ۱۸ میلیون هکتار زمین کشاورزی داریم و به دلیل اینکه تخصصی وجود ندارد، طرح‌هایی چون کوبا را اجرا می‌کنند و بخشی از اراضی ملی را به دست افرادی می‌دهند که فرصت طلبند و به نام طرح کوبا زمین‌ها را دریافت می‌کنند و با گرفتن وام زمین را رها می‌کنند.

وی با بیان اینکه «طرح ۵۰۰ هزار هکتاری از جمله طرح‌های اشتباه دیگری است که در برنامه ششم مطرح شد»، اظهار کرد: براساس این طرح ۵۰۰ هزار هکتار از منابع ملی باید در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد و این طرح نادرست تنها به دلیل عدم تخصص وزیر کشاورزی است. درواقع این گونه طرح‌ها به دلیل ضعف وزیر و عدم توانایی در تولید و افزایش تولید است. درواقع نمی‌تواند اشتغال‌زایی کند، چون ظرفیتی در بخش کشاورزی برای اشتغال‌زایی نمی‌بیند، بنابراین موضوع تبدیل منابع ملی را طرح می‌کند که جنایتی است علیه کشور.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران ادامه داد: در برنامه پنج ساله ششم، ۵۰۰ هزار هکتار از منابع ملی باید به باغ تبدیل می‌شد. گفتنی است که با ارائه این طرح به تنوع زیستی کشور هیچ توجهی نشد. درواقع باید مراتع را از چرای دام نجات داد. شایان ذکر است که مراتع به صرف چرای دام نیست. مراتع زیست بومی با توانمندی‌های بسیار بالا است. ۷ درصد از منابع طبیعی در اختیار بخش سازمان محیط زیست به عنوان مستأجر است. درواقع مالکیت از آن سازمان منابع طبیعی است. متأسفانه بحث ارزیابی زیست محیطی در کشور ما فانتزی شده است. حال آنکه در جهان امروز کشوری توسعه یافته است که منابع محیطی غنی داشته باشد.

وی در مورد شرایط کشورهای توسعه یافته خاطرنشان کرد: کشوری توسعه یافته است که محیط زیست زیبایی داشته باشد. آمریکا صنایع خود را به کشورهای جهان سوم مانند چین منتقل کرده است و خود به حفظ مدیریت محیط زیست می‌پردازند. ما در ایران به دنبال توسعه‌ای هستیم که توسعه درخور و شایسته‌ای نیست و همواره ادعا می‌کنند که محیط زیست مانع از پیشرفت توسعه کشور می‌شود. حال آنکه توسعه در حفظ منابع محیط زیست است.

تنها ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار بخش محیط زیست و منابع طبیعی است

سلاجقه بیان کرد: متأسفانه تشکیلات اجرایی ما توجهی به شرایط کشور ندارند. کل اعتبارات منابع طبیعی و محیط زیستی کشور ۲۵۰ میلیارد تومان بوده است. منابع طبیعی ۴ رکن اساسی دارد پوشش گیاهی، خاک، آب و هوا و … باید این چهار رکن را با هم در نظر گرفت.

وی تاکید کرد: تفکر مدیریتی مبتنی بر این است که نباید مردم را از طبیعت محروم کرد و متأسفانه اصلا کسی به منابع طبیعی، هدر رفت آب، آتش سوزی جنگل‌ها و … توجه نمی‌کند. بنابراین نیاز است که ساختارها تغییر پیدا کند و منابع طبیعی از زیرمجموعه بخشی مصرفی و تولیدی خارج شود.

وزارت منابع طبیعی و محیط زیست باید تشکیل شود

رئیس هیأت مدیره اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ادامه داد: در این راستا چند موضوع در سازمان مدیریت مطرح شد؛ اول آنکه وزارت منابع طبیعی و محیط زیست باید تشکیل شود و این دو مجموعه یکی هستند. اولین گام منابع طبیعی کشور برای پیشرفت، جدا شدن از بخش کشاورزی است.

سلاجقه با بیان اینکه «ضعیفترین تشکیلات کشور، سازمان معاونت محیط زیست است»، افزود: اگر سازمان منابع طبیعی و محیط‌زیست را به زیر مجموعه معاونت رئیس جمهور منتقل کنیم، قدرت لازم را به دست می‌آورند. محیط زیست و منابع طبیعی به هیچ عنوان از هم جدا نیستند. باید توجه داشت که ظرفیت اشتغال در زمینه محیط زیست بسیار بالاست. اکنون جایگاه سازمان محیط زیست اصلا مناسب نیست، در حال حاضر چندین مجوز توسعه امضاء شده است و هیچ گزارش ارزیابی زیست محیطی برای آن‌ها انجام نشده است، از جمله کسانی که با تشکیل وزارت منابع طبیعی و محیط زیست مخالفت می‌کنند کسانی هستند که در بخش جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند. درواقع آن‌ها یک بانک در اختیار دارند، بنابراین تلاش دارند که این شریط را از دست ندهند و پول زیادی را دریافت می‌کنند.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۰)

لینک به منبع : تبدیل منابع ملی به اراضی کشاورزی، جنایتی علیه کشور/ضرورت تشکیل وزارت منابع طبیعی و محیط زیست

مطالب مرتبط بیشتر:

  1. سیاه‌چاله‌ها از کهکشان‌های عروس دریایی تغذیه می‌کنند
  2. تقسیم کار ملی و فراسازمانی مهم‌ترین اولویت وزارت علوم در کوتاه‌مدت است
  3. درمان آسم با کمک کرم روده!
  4. توسعه همکاری‌های جهاد دانشگاهی امیرکبیر با موسسه علوم و فناوری رنگ
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.