صنعت چاپ،چاپخانه،قیمت برگه،قیمت کارتن،چاپ،چاپ ارزان،چاپ برگه رنگی،چاپ با کیفیت،دانلود،نرم افزار چاپ،چاپ کاور،لیست چاپخانه های ایران

زلزله‌ بزرگ در سی‌سخت و ریزش تدریجی دنا/ثبت ۳ زمین‌لرزه بیش از ۴ ریشتر در کشور

2018 05 04 22 34 16 384665 aysam.ir  - زلزله‌ بزرگ در سی‌سخت و ریزش تدریجی دنا/ثبت ۳ زمین‌لرزه بیش از ۴ ریشتر در کشور

بزرگترین زلزله هفته گذشته در سی‌سخت استان کهگیلویه‌وبویراحمد با بزرگای ۵٫۲ رخ داد که علاوه بر ۱۳۳ مصدوم منجر ریزش تدریجی کوه دنا شد.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، گسل دنا با راستای شمال شمال باختری و شیب به سمت خاور-شمال خاوری یکی از گسل‌های اصلی زاگرس است که بیش از ۱۰۰ کیلومتر طول دارد. در نقشه ژئوفیزیک هوایی، این گسل یکی از شکستگی‎های اصلی در پی سنگ پرکامبرین زاگرس است که با فعالیت‌های بعدی خود، در مواردی بر رسوبات زاگرس تأثیر گذاشته است. بدین‎سان که رسوبات زاگرس را در مناطقی قطع و در مناطقی باعث پیچش و تغییر راستای این رسوبات و ساختارهای آنها شده است.

استان کهگیلویه وبویراحمد و شهر “دنا” به دلیل قرار گرفتن بر روی گسل‌های زاگرس و دنا همواره در مدار زلزله بوده است و در روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت “سی‌سخت” این استان با زلزله ۵٫۲ ریشتر لرزید. این زلزله در عمق ۸ کیلومتری رخ داده. کانون آن در ۱۰ کیلومتری سی سخت، ۱۹ کیلومتری یاسوج و ۲۳ کیلومتری چیتاب در استان کهگیلویه وبویراحمد به ثبت رسیده است.

قطع آب شهر «مادوان» و حومه به علت شکستگی لوله ۱۴ اینچی شبکه انتقال آب واقع در دامنه کوه، ریزش تدریجی ارتفاعات دنا، خسارت به دو بیمارستان یاسوج، برآورد اولیه خسارات ۷۸ میلیارد تومانی در شهرستان‌های بویراحمد و دنا، وارد آمدن خسارت به تاسیسات و خطوط انتقال آب در مناطقی از جمله تنگ مهریان، آبشار یاسوج و تنگ کناه در اثر سقوط سنگ، خسارت ۱۰ تا ۴۰ درصدی به منازل مسکونی شهری و روستایی دنا،‌ گل آلود شدن ۸چاه آب شرب یاسوج و مصدومیت ۱۳۳ نفر از پیامدهای زلزله ۵٫۲ ریشتری روز ۱۲ اردیبهشت ماه است.

جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۸ اردیبهشت

در خرامه استان فارس زلزله ۲٫۵، دهرم این استان زلزله ۲٫۵، افزر این استان زلزله ۲٫۷ ریشتری گزارش شد.

در کوهبنان استان کرمان زلزله ۳٫۳ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری و بعد از آن زلزله ۲٫۸ و در کهنوج این استان نیز زلزله ۲٫۶ به ثبت رسید.

مهران استان ایلام نیز با زلزله ۴ ریشتری لرزید. عمق این زمین‌لرزه ۹ کیلومتری و کانون آن در ۱۹ کیلومتری مهران و ۵۵ کیلومتری صالح آباداستان ایلام و ۵۸ کیلومتری الکوت عراق رخ داده است. در این منطقه همچنین زلزله‌های ۲٫۸ و ۲٫۹، ۳٫۳ ریشتر در عمق ۱۵ کیلومتری و ۳٫۶ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری رخ داده است.

در فیروزکوه استان خراسان رضوی زلزله ۲٫۵، بهاباد استان یزد زلزله ۲٫۹ رخ داد.

کاکی استان بوشهر بعد از زلزله‌های ۲٫۷ و ۲٫۸ ریشتری، زلزله ۳٫۹ ریشتری را تجربه کرد که عمق آن در ۱۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۰ کیلومتری کاکی، ۱۷ کیلومتری شنبه و ۳۴ کیلومتری خورموج استان بوشهر بوده است.

در سرمست استان کرمانشاه زلزله ۲٫۶ و سومار این استان زلزله ۲٫۷ رخ داد.

یکشنبه ۹ اردیبهشت

در خنج استان فارس زلزله ۲٫۵ ریشتری به ثبت رسید. در این منطقه همچنین زلزله دیگری با بزرگای ۳٫۳ ریشتر و در عمق ۵ کیلومتری رخ داده است. در دهرم این استان زلزله ۲٫۹ ریشتری گزارش شد.

در مهران استان ایلام زلزله ۳ ریشتری به ثبت رسید که عمق آن در ۹ کیلومتری و کانون آن در ۲۱ کیلومتری مهران و ۵۷ کیلومتری صالح آباد استان ایلام و ۵۷ کیلومتری الکوت عراق بوده است. در این منطقه همچنین زلزله دیگری با بزرگای ۳٫۴ ریشتر رخ گزارش شد.

هجدک استان کرمان بعد از یک زلزله ۲٫۹ ریشتری زلزله‌های ۳٫۴ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری و ۳٫۶ ریشتری در عمق ۶ کیلومتری را تجربه کرد. کهنوج این استان با زلزله ۲٫۷، راور این استان نیز با زلزله ۳٫۳ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری لرزیدند.

گوریه استان خوزستان زلزله ۲٫۷، الوان این استان زلزله ۲٫۹، در کاکی استان بوشهر زلزله ۴ ریشتری به ثبت رسید که عمق آن در ۲۰ کیلومتری و کانون آن در ۸ کیلومتری کاکی، ۱۶ کیلومتری شنبه و ۳۵ کیلومتری آبدان استان بوشهر بوده است. در بوشکان این استان زلزله ۲٫۶، در خلخال استان اردبیل زلزله ۲٫۸ و نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲٫۷ ریشتری به ثبت رسید.

دوشنبه ۱۰ اردیبهشت

در شهداد استان کرمان زلزله ۲٫۵، بندر گناوه استان بوشهر زلزله ۲٫۵، بندر دیر این استان زلزله ۲٫۹، مهران استان ایلام زلزله ۲٫۵، حاجی آباد استان هرمزگان زلزله ۲٫۸، ازنا استان لرستان زلزله ۲٫۶ ریشتر و شول آباد این استان زلزله ۲٫۷ ریشتری رخ داد.

دهرم استان فارس با زلزله‌های ۳٫۳ ریشتری در عمق ۶ کیلومتری و ۳ ریشتری در عمق ۱۹ کیلومتری لرزید. دوزه این استان نیز زلزله ۳٫۷ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد. خنج این استان نیز با زلزله ۳٫۴ ریشتر که در عمق ۵ کیلومتری بوده است، لرزید.

تسوج استان آذربایجان شرقی زمین‌لرزه ۳٫۴ ریشتری را تجربه کرد که عمق آن در ۱۱ کیلومتری و کانون این زلزله در ۱۲ کیلومتری تسوج، ۱۲ کیلومتری کشکسرای و ۲۱ کیلومتری یامچی استان آذربایجان شرقی بوده است.

سومار استان کرمانشاه زلزله ۲٫۵ و قصرشیرین این استان زلزله ۲٫۶ ریشتری رخ داد.

در اسدیه استان خراسان جنوبی زلزله ۳٫۴ ریشتری رخ داد که عمق آن در ۹ کیلومتری و کانون آن در ۱۹ کیلومتری اسدیه، ۲۹ کیلومتری گزیک و ۳۶ کیلومتری سربیشه استان خراسان جنوبی گزارش شده است.

سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت

در شهداد استان کرمان زلزله ۲٫۵، میرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲٫۸ و قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲٫۸ ریشتری به ثبت رسید.

ازگله استان کرمانشاه با زلزله ۴ ریشتری لرزید که عمق آن در ۸ کیلومتری بوده است. زلزله ۳٫۹ ریشتری در عمق ۱۶ کیلومتری، ۳٫۵ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری، ۲٫۶ ریشتری از دیگر رخدادهای لرزه‌این این شهر بوده است.

چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت

راور این استان زلزله ۲٫۵، هجدک این استان زلزله ۳٫۱ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری، سدیه استان خراسان جنوبی زلزله ۲٫۵، دهلران استان ایلام زلزله ۲٫۹ و مهران این استان زلزله ۲٫۵ را تجربه کردند.

در ساعت ۸ و ۳۸ دقیقه روز ۱۱ اردیبهشت در سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد با زلزله بزرگای ۵٫۲ رخ داد. عمق این زمین‌لرزه در ۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۰ کیلومتری سی‌سخت، ۱۹ کیلومتری یاسوج و ۲۳ کیلومتری چیتاب استان کهگیلویه وبویر احمد گزارش شد.

یاسوج این استان نیز با زلزله ۲٫۵ ریشتری لرزید.

پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت

در فارغان استان هرمزگان زلزله ۲٫۷،‌ رباط ییل خراسان شمالی زلزله ۲٫۷ و راز استان خراسان شمالی زلزله ۲٫۶ ریشتری رخ داد.

شنبه استان بوشهر با زلزله ۳ ریشتری لرزید. عمق این زلزله در ۹ کیلومتری و کانون آن در ۱۸ کیلومتری شنبه، ۳۱ کیلومتری کاکی و ۳۱ کیلومتری بوشکان استان بوشهر گزارش شد.

راز استان خراسان شمالی زلزله ۲.۶، کمه استان اصفهان زلزله ۲.۵، دیباج استان له ۲.۵ ریشتر رخ داد.

فردآوند استات خراسان رضوی زلزله ۳٫۵ ریشتر در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داد.

جمعه ۱۴ اردیبهشت

هجدک استان کرمان زلزله ۲.۷ و در فردآوند استان کهگیلویه و بویر احمد زلزله ۳زریشتر رخ داد.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۰)

لینک به منبع : زلزله‌ بزرگ در سی‌سخت و ریزش تدریجی دنا/ثبت ۳ زمین‌لرزه بیش از ۴ ریشتر در کشور

مطالب مرتبط بیشتر:

  1. اولین دانشگاه خارجی عراق در حوزه علوم پزشکی تاسیس می‌شود
  2. همکاری مشترک پژوهشگاه نفت و کره جنوبی در زمینه توسعه دانش فنی تولید گاز مایع
  3. رئیس جمهوری امروز به قزاقستان سفر می کند
  4. فریب خوردن معده فضانوردان بر اثر میکروگرانش
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.