صنعت چاپ،چاپخانه،قیمت برگه،قیمت کارتن،چاپ،چاپ ارزان،چاپ برگه رنگی،چاپ با کیفیت،دانلود،نرم افزار چاپ،چاپ کاور،لیست چاپخانه های ایران

وضع رسیدگی به پرونده‌های قاچاق مناسب نیست

وضع رسیدگی به پرونده‌های قاچاق مناسب نیست

دسته بندی : چاپخانه ایران تاریخ : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

پول‌نیوز: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: حدود ۱ درصد از جرایم پرونده‌های قاچاق در مرحله اجرای احکام­ در ۲۰ سال گذشته وصول شده است.

رضا بهشتی‌زاده افزود: در ۲۰ سال گذشته میانگین زمان رسیدگی محاکم قضایی به پرونده‌های ملی و مهم قاچاق ۵ سال بوده است در صورتی که قانونگذار قوه قضاییه را مکلف کرده است رسیدگی به پرونده‌های قاچاق باید یک ماهه باشد­ و یک ماه هم قابل تمدید است.

وی افزود: بخشی از پرونده های قاچاق به سازمان تعزیرات و بخشی دیگر مانند پرونده‌های ملی و مهم و­ قاچاق سازمان‌یافته، اقلام ممنوعه­ و پرونده‌هایی که مجازات حبس و انفصال دارد به محاکم قضایی ارجاع می‌شود، در گزارشی که گرفتیم­ یک بند از تکالیفی که قانون‌گذار برعهده قوه قضائیه گذاشته است اجرا شد، اما بقیه بندها معطل شده است که موجب می‌شود فرایند رسیدگی به پرونده‌های قضایی شکل مناسبی نداشته باشد.

بهشتی‌زاده گفت: اینکه در ۲۰ سال گذشته فقط یک درصد از جرایم محکوم شده در پرونده های قاچاق وصول شده باشد وضع مناسبی در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق نیست، زیرا همه زحمات مبارزه با قاچاق کالا در فرآیند رسیدگی است؛ اگر قرار است پرونده قاچاقی که با هزار زحمت کشف و شناسایی می شود به ویژه قاچاق سازمان یافته، مشمول مرور زمان و تغییر محتوای پرونده شود و در حکم تاثیر گذاشته شود و جرایم وصولی یک درصد باشد، نشان می‌دهد قوه قضاییه در مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفقیت لازم را نداشته است.

وی افزود: در بیان سخنگوی قوه قضاییه که آمده است “در مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفقیت نداشته‌ایم” اسمی از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به میان نیامده بلکه گفته شده عملکرد ما در مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفقیتی در پی نداشته است که این بیان ناظر بر عملکرد قوه قضاییه است.

وضع مناسبی در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق نیست

بهشتی‌زاده ادامه داد: سخنگوی قوه قضاییه بر عملکرد این قوه اشراف دارد، البته این به معنای آن نیست که از عملکرد سایر دستگاه‌ها مطلع نباشد زیرا ما در ستاد به همه‌ی دستگاه‌ها گزارش می‌دهیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این ستاد متشکل از ۲۴ دستگاه و سه قوه قضاییه، مقننه و مجریه است، حتی سازمان‌های خارج از این سه قوه نیز مانند صدا و سیما، ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی اعضای ستاد هستند که هماهنگی همه آن‌ها با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

بهشتی‌زاده افزود: نتایج خوب در مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ویژه در سال ۹۶ که نمونه بارز آن در طرح ریجستری تلفن همراه بوده است نشان می‌دهد هماهنگی کامل میان دستگاه‌ها در ستاد و بویژه سه تا چهار دستگاه متولی بازار تلفن همراه در کشور وجود دارد و نتیجه بارز اجرای این طرح افزایش ۹ برابری واردات قانونی تلفن همراه در مدت کوتاه اجرای طرح ریجستری است.

وی در پاسخ به این پرسش که علت فراوانی کالاهای خارجی و احتمالا کالای قاچاق خارجی در بازار چیست؟ گفت: هنوز سامانه رهگیری کالاها که کالای قاچاق را از کالای غیرقاچاق شناسایی کند راه‌اندازی نشده است، به همین علت برخی کل کالای بازار را قاچاق می‌بینند.

بهشتی‌زاده افزود: در استان تهران طرح شش ماهه‌ای را در سطح عرضه صنعت پوشاک و به ویژه در فروشگاه‌های مهم عرضه‌کننده چند گروه کالایی دیگر انجام دادیم و از آن‌ها بازرسی کردیم؛ با وجود اینکه گفته می‌شود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار قاچاق پوشاک داریم در این طرح مشخص شد ۸۰ درصد از پوشاک خارجی موجود در فروشگاه‌ها و مغازه‌های تهران، تولید داخل است اما به علت وضع فعلی بازار با نشان تجاری خارجی عرضه می شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ حجم کالای قاچاق مکشوفه حدود ۳ هزار میلیارد تومان بود ادامه داد: در ۱۱ ماهه سال ۹۶ این میزان با رشد ۱۹ درصدی به حدود ۴ هزار میلیارد تومان رسید که نشان از عزم و جدیت دستگاه در مبارزه با قاچاق کالا است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در سال ۹۲ برنامه جامع ۵ ساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز را همراه با راهبردها، راهکارها و سهم هر دستگاه طراحی کردیم و در سال ۹۳ به همه دستگاه‌ها ابلاغ شد؛ پیش‌بینی ما این بود که در دوره ۵ ساله حجم قاچاق نصف شود در حالیکه در ۲ سال اول اجرای طرح به این میزانِ کاهش دست یافتیم.

بهشتی‌زاده افزود: همکاری و آمادگی همه دستگاه‌ها در مبارزه با قاچاق به ویژه آمادگی سپاه برای کمک به مبارزه باقاچاق کالا در مرزهای آبی جنوب، نویدبخش دستاوردی خوب برای جامعه و اقتصاد کشور و خط و نشانی برای قاچاقچیان است که بدانند در سال ۹۷ باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.